Arheološka baština vodičkog kraja
Lijepo i rodno polje, koje se proteže od Rakitnice do Dazline u duljini do 5 km, mamilo je ljude od najstarijih vremena, da se ondje nastane. Stoga bi trebalo u Rakitnici tražiti starine...
Ovaj smo tekst prenijeli iz knjige don Krste Stošića Sela šibenskoga kotara tiskane godine 1941. On je već tada prepoznao arheološki značaj vodičkoga kraja. Svakako je interesantan podatak da su točno pred stotinu godinu provedena prva, nazovimo ih tako, arheološka istraživanja na vodičkome području. Točnije, godine 1910. je svestrani učitelj Pave Roca istraživao unutar pećine na Šabin brdu. Pronašao je ostatke ljudskih i životinjskih kostiju, kremenih noževa i kamene sjekire. Možda će nas upravo ova izložba potaknuti da nakon punih stotinu godina konačno pokušamo otkriti tajne koje krije ova špilja.
Nakon ovih, arheološkim istraživanjima na lokalitetima vodičkoga područja rukovodili su svi arheolozi Muzeja grada Šibenika: Zlatko Gunjača, Zdenko Brusić, Ivan Pedišić, Marko Menđušić, Željko Krnčević, Emil Podrug i Toni Brajković, a pronađen je niz značajnih lokaliteta koji su iznjedrili atraktivne arheološke nalaze. Napomenimo i to da vodičko područje obiluje lokalitetima na kojima nam tek predstoje istraživanja.
Za ovu smo priliku napravili izbor iz bogatog arheološkog „blaga“ koje nam priča priču o slijedu naseljavanja od prapovijesti do u srednji vijek. U vitrinama su predstavljeni najvažniji istraživani lokaliteti s područja Vodica: Čista Mala - Velištak, Dragišić - Gradina, Velika Mrdakovica, Rakitnica - Tri bunara, Srima - Prižba i Grabovci. Treba, međutim, spomenuti i neke od lokaliteta s kojih potječe manja, ne baš reprezentativna količina slučajnih nalaza: neolitičko nalazište kod Srimske lokve, gradinu Stražišće, vjerojatni vicus na Srimi kod Prižbe, nekoliko antičkih, kasnoantičkih i srednjovjekovnih lokaliteta na Prviću, srednjovjekovno groblje u Gaćelezima...
Recimo i to, kako smo se prije nekoliko godina sasvim slučajno, a zahvaljujući dobroj volji nalaznika Zdravka Lalića iz Čiste Male, nakon duže pauze vratili istraživanju arheološke baštine vodičkoga kraja. Tada nismo ni slutili do kojih ćemo izuzetnih nalaza i rezultata doći. Zahvalimo ovdje i Vladimiru Roci koji nas je izvijestio o nalazu kod Rakitnice za koji se također pokazalo da je od velikog značaja za struku. Upravo su ova novija istraživanja i potakla ideju o izložbi koja će širu javnost upoznati s dosadašnjim rezultatima arheoloških istraživanja u vodičkom kraju u posljednjih gotovo četrdeset godina. Veliku podršku u posljednjim istraživanjima pružio nam je Grad Vodice, a izložbu smo realizirali uz svesrdnu pomoć gospođa Branke Juričev Martinčev i Gordane Birin. Nadamo se da je ovo tek početak uspješne suradnje Muzeja grada Šibenika i Grada Vodica.
Također nam je želja da ova izložba bude dodatni poticaj ideji o osnivanju muzejske ustanove u Vodicama u kojoj bi, dakle, mjesto našao izuzetno vrijedan arheološki materijal.
Autori